31.05.2008 11:05:00 | „Tomáš je vynikajícím hráčem, k definitivnímu prosazení potřebuje stabilní výkony, někdy zbytečně prohrává s hráči, s kterými by už prohrávat neměl. Čím méně bude mít výkyvů, tím strměji bude stoupat na žebříčku. Je dobře, že dorůstá v daviscupovou ikonu a porazit ho v Davisově poháru bude stejně těžké, jako v nedávných letech Jirku Nováka,“ říká prezident ČTS Ivo Kaderka, když se dívá na sezonu 2007 české jedničky.
Tomáš Berdych se s Janem Hájkem probojoval do finále Světového poháru v Düsseldorfu, byl oporou daviscupového týmu, který v daviscupové baráži porazil Švýcarsko v čele s Rogerem Federerem. Poprvé se probojoval do čtvrtfinále grandslamového turnaje ve Wimbledonu, potřetí za sebou získal nejprestižnější trofej v anketě Zlatý kanár. Loni v první polovině června vybojoval v německém Halle třetí turnajový titul, první na travnatém povrchu. Berdych se dočkal po roce a sedmi měsících, první titul získal v září 2004 v Palermu na antuce, v listopadu 2005 nenašel soupeře na turnaji série Masters v pařížské hale Bercy na koberci. „Taky mi to čekání připadalo už dost dlouhé,“ komentoval Berdych čekání na další turnajový titul. Do světového žebříčku si po Halle připsal 225 bodů a postoupil na 11. místo ATP, vrchol však přišel o dva měsíce později – 20. srpna byl zatím nejvýš – devátý! Na Australian Open a US Open postoupil mezi posledních šestnáct, po zdravotních komplikacích v New Yorku a vyšetření doma nastoupil obětavě do finále extraligy. Do poslední chvíle bojoval o účast na Turnaji mistrů v Šanghaji. Kouč Jaroslav Navrátil předpovídá, že jeho svěřenec je jasným kandidátem na první pětku ATP. Proč se to zatím nedaří? „Tomáš má tři velké rezervy, na kterých se musí pracovat. Je to především pohyb na dvorci, když se dostane do defenzívy, tak se v těchto fázích zápasu opravdu špatně pohybuje. Z první světové dvacítky má nejslabší forhendový return a všichni to velice dobře vědí a za třetí – musíme hodně zapracovat na servisu.“
Berdychovo nešťastné sklouznutí na moskevské antuce ukončilo naše daviscupové snažení a Tomáš měl poprvé v kariéře nucenou přestávku. Jak se mu do té doby dařilo? Na turnaji v Miami se probojoval do semifinále, v Sydney do čtvrtfinále a v Rotterdamu s Rusem Tursunovem získal první deblový titul v kariéře. Po zranění se na okruh vrátil na turnaji v Hamburku. „Tomáš má obrovskou výhodu, že má velice rozumné rodiče a je opravdu hodně pracovitý. Rodiče se mu vždycky snažili vytvořit dokonalé zázemí, ale nikdy se nepletli do věcí, které chce většina rodičů ovlivňovat. Nikdy nemluvili do stylu hry, nevyjadřovali se k trenérům, prostě důvěřovali těm, kteří se o Tomáše starali a starají,“ říká Miroslav Černošek. „Přišel k nám v deseti letech ze silné tenisové líhně, z Valašského Meziříčí, kde ho vedli k tenisové pracovitosti.“