ENGLISH
ATP Challenger Tour
3. – 8. 6. 2024 AREÁL TK PROSTĚJOV
VSTUP VOLNÝ
SINGLES DRAW
DOUBLES DRAW
SCHEDULE
LIVE SCORE
LIVE STREAM

Gustavo Kuerten: První světová jednička na prostějovském turnaji

29.05.2013 13:20:28 | V historii UniCredit Czech Open se představilo celkem 23 hráčů, kteří byli v Top Ten nebo se následně do světové desítky probojovali. Prvním byl Brazilec Gustavo Kuerten, který hrál v Prostějově v roce 1995 a 4. prosince 2000 se stal světovou jedničkou. Přesně to vycházelo z filozofie prostějovského challengeru. „Děláme turnaj pro mladé hráče a věříme, že se někteří z nich jednou stanou tenisovými hvězdami,“ říkal už v prvních letech prostějovských turnajů šéf UniCredit Bank, tehdy ještě Živnostenské banky Jiří Kunert.

Brazilec Gustavo Kuerten se v Prostějově představil v roce 1995, probojoval se až do semifinále a v něm prohrál s Italem Gaudenzim 2:6, 1:6. Čtvrtého prosince 2000 se poprvé stal světovou jedničkou, bylo mu tehdy více než čtyřiadvacet a na tomhle výsadním žebříčkovém postavení vydržel celkem 43 týdnů. V letech 1997, 2000 a 2001 vyhrál Roland Garros. Na cestě k titulu v roce 1997 porazil tři předchozí vítěze grandslamové Paříže – ve třetím kole Mustera, ve čtvrtfinále Kafelnikova a ve finále Brugueru. Kuerten se do galerie sebevědomých šampiónů moc nehodil, bylo mu osm, když mu otec Aldo zemřel při rozhodování žákovského turnaje. „Připadalo mi to vždycky zvláštní. Hrál jsem tenis a v duchu jsem si říkal, tak při tomhle sportu si ztratil tátu. Mockrát jsem se sám sebe ptal, co vlastně na dvorci dělám…“ Nějaký čas se – jako správný brazilský kluk – věnoval fotbalu, nakonec ale zvítězil tenis. V roce 1994 vyhrál spolu s Lapentim čtyřhru na grandslamové juniorce v Paříži a s Lapentim prohrál ve finále Orange Bowl 18 ve stejném roce. „Tehdy jsem byl strašně smutný, že se toho můj otec nedožil. Myslel jsem si, že to byl můj vrchol.“
V srpnu 2000 oznámil Gustavo založení Institutu Gugy Kuertena, který pomáhá mentálně postiženým a přispívá na rozvoj nejrůznějších sportovních aktivit ve státě Santa Catarina. Od svého vzniku pomohl Institut více než 16 tisícům lidí a bylo investováno skoro 1, 5 miliónu dolarů. Jeho charitativní aktivity ocenilo i UNESCO. „Kuertenův Institut pomáhá mazat sociální rozdíly a chudým dětem umožňuje prostřednictvím sportu začlenění do společnosti,“ říkalo se tehdy v prohlášení UNESCO.
„Hned od začátku to byla láska na první pohled,“ říká Kuerten o svém vztahu k Roland Garros. Byla to pravda, Paříž mu přinesla nejvíc tenisové radosti. V polovině března 2002 se Kuerten musel podrobit operaci pravé kyčle a v září 2002 si Kuerten poprvé ve kariéře vyzkoušel, co to znamená vyhrát před svými fanoušky, ve finále turnaje Brazil Open v Costa de Sauipe přehrál Argentince Coriu a získal sedmnácté turnajové vítězství v kariéře. Tam také vyhrál v roce 2004 svůj poslední turnajový titul.
V roce 2007 se Kurtenovo jméno znovu objevilo ve spojení s prostějovským turnajem. „Zájem přijet projevila i bývalá světová jednička Brazilec Gustavo Kuerten. Před třinácti lety u nás hrál a rád by se k nám zase podíval,“ nabídl zajímavou variantu po návštěvě Roland Garros  Miroslav Černošek. „Je však otázkou, jestli by jeho současná výkonnost zaručila dostatečnou kvalitu,“ říkal tehdy Černošek.

twitter instagram facebook kontakt